Letecký víkend vo Vikersunde ´16

16. února 2016 v 14:38 | Peťa |  Články

Predĺžený víkend v nórskom Vikersunde máme za sebou. V tomto článku zhrniem všetko, čo sa tento víkend stalo. :-)

12.2.2016 - PIATOK - 1. individuálny letecký závod

Prvý závod vo Vikersunde ovládol Robert Kranjec. Po dlhej dobe sa dočkal ďalšieho víťazstva vo Svetovom pohári, táto výhra bola už jeho 6. v SP.
,,Nečakal som to. Jeden týžden ide všetko skvele a na ďalší už je všetko zlé. Nemám potuchy prečo to takto je. Na začiatku sezóny som cítil veľkú bolesť po zranení. Nebol som schopný nájsť silu bojovať vo vzduchu, bol to len tréning. Aj teraz mám niekedy tento pocit, napríklad i dnes. Ale stále mám bolesť v lakti a nemôžem úplne narovnať ruku. V apríli by som mal ísť zas na operáciu a už by to malo byť okej."

Na druhé miesto doletel nórsky skokan Kenneth Gangnes. Túto sezónu si vyskákal už 7. pódium.
,,Samozrejme, bolo by to fantastické vyhrať pred domácim publikom, ale som šťastný i za 2. miesto. Bol som schopný si skoky užiť, a to bol hlavný cieľ, za čo som spokojný. Dnes to bolo trochu náročné kvôli nízkej nájazdovej rýchlosti a veterným podmienkam, ale ak dám všetko dokopy, bol to pekný závod. Dúfam, že aj v najbližším dňoch budem schopný skákať najdlhšie ako budem môcť."

Na treťom mieste skončil japonský veterán Noriaki Kasai.
,,Podmienky boli dnes náročné, ale moje skoky boli skoro perfektné. Mám rád lety na lyžiach a dúfam, že zajtra vyhrám."

Petrovi Prevcovi sa dnes závod až tak dobre nepodaril. Obsadil 4. miesto. Ukázali sa i štatistiky, ktoré hovoria, že Prevc túto sezónu bol doteraz len 2-krát mimo TOP 3. Toto bolo 3-krát.

Výsledky z tohto závodu nájdete tu.

13.2.2016 - SOBOTA - 2. individuálny letecký závod

2. závod vo Vikersunde už ale ovládol Peter Prevc. Túto sezónu zaznemenal už 10. výhru v Svetovom pohári.
,,Let, ktorý som mal v skúšobnom kole nebol až taký dobrý, ale v závode som sa skoncentroval a predviedol som lepší. Vo finále bolo veľa čakania kvôli zlému vetru. Vedel som, že ten odraz bude musieť byť lepší. Teraz dúfam, že budem môcť predviesť zajtra to najlepšie. K pádu Tepesa- moc ma neoplyvnil. Bol síce odvezený do nemocnice, ale všetko je v poriadku. Mal nejaké bolesti v ramene, ale Jurij je bojovník, on to zvládne."

Na 2. mieste sa umiestnil nórsky letec Johann Andre Forfang. Letmi za hranicu 229 m a 222m si vyskákal už jeho 4. pódium za túto sezónu.
,,Je to úžasné skákať na tak vysokej úrovni pred domácim publikom. Taktiež je to sranda byť na pódiu. V Trondheime to bolo ťažké, ale tu sa každým dňom moje skoky zlepšujú. I preto sú lety na lyžiach sranda. Stále ale dúfam, že zajtra sa dočkáme lepších podmienok."

Robert Kranjec, víťaz z prvého vikersundského dňa, si dnes doletel pre 3. miesto.
,,Víkend je zatiaľ perfektný. Nečakal som, že budem po prvom kole na pódiu, kedže som mal veľkú stratu. Podmienky boli zložité, hlavne keď fúkal zadný vietor. Za tretie miesto som ale fakt šťastný."

14.2.2016 - NEDEĽA - 3. individuálny letecký závod

Tretí závod vo Vikersunde taktiež ovládol Peter Prevc. Letmi za 237m a 249m (let, pri ktotom dopadol na chrbát, ustál to a zároveň bol len 2,5 metra od rekordu mostíka) si suverénne vybojoval 1. miesto a zároveň jeho 11. výhru v tejto sezóne. Tu taktiež už vyskakujú štastistiky- už len 2 výhry v tejto sezóne ho delia od rekordu Schlieriho, ktorý v sezóne 2008/09 vyhral 13 závodov.
,,Moje lety boli dnes zas na vysokej úrovni. V druhom kole som mal menšiu dávku šťastia k tomu, aby som tak ďalkeo letel a dopadol tak, ako dopadol. Dopad na 249 metrov bolo trochu obťiažne, kedže som mal silný zadný vietor a bolo tam veľa tlaku na moje telo. Kvôli adrenalínu necítim bolesť, ale som zvedavý čo sa stane, ak sa skludním. Tento víkend bol skvelý pre náš tím, ale určite nielen tento víkend. Vyhrali sme tu všetkých 5 závodov, a teraz len dúfam, že nás Nóri nebudú nenávidieť."

Na druhé miesto doletel Stefan Kraft, ktorý v kvalfikácii pred závodom stanovil nový rakúsky rekord skokom na 246.5 metrov.
,,Bol to skvelý závod. pre toto sa človek stane skokanom a pre toto je trénovaný celý rok predtým. Bolo to proste úžasné, ak rátam i nový rakúsky rekord v letoch. Celé to "Nórske-tour" bolo pre náš tím úžasné. Už sa teším do Lahti, kedže mostík v Kuopiu mám rád a sedí mi. Dúfam, že v závodoch vo Fínsku skončím medzi TOP5, možno dokonca i TOP3, uvidíme."

Pre tretie miesto si dnes doletel nórsky skokan Andreas Stjernen.
,,Bol to úžasný deň. Zostal som ale trochu v šoku, keď už v kvalifikácii som skákal ďaleko. Nemyslel som si, že tak budem skonpný i dalej skákať. Stále mám v sebe zostatok adrenalínu, a určite to bude ťažké zo seba dostať von. V prvom kole som mal perfektné podmienky, nemal som rýchlu nájazdovú rýchlosť, takže bolo ľahké letieť a potom bez väčších problémov pristáť. To, že som stál medzi najlepšími v druhom kole a taktiež videl lety mojich tímových kolegov bolo strašidelné, ale aj úžasné zároveň."

Ku koncu víkendu vo Vikersunde sa darilo i Severinovi Freundovi. Na začiatku víkendu sa pohyboval okolo 10. miesta, v treťom závode skončil na 4. mieste.
Svoje skokanské schopnosti ukázal jeden z menej známych nórskych skokanov- Robert Johansson, ktorý úžasne skákal celý víkend.
Dobré lety predviedli aj iní skokani, od ktorých sa to rátalo pomenej- Mackenzie Boyd-Clowes si doletel pre 22. miesto, Vincert Descombes Sevoie pre 25. miesto, Čestmír Kožíšek pre 29. miesto a američan Kevin Bickner pre posledné, 30. miesto.

source: fis-ski.com/ski-jumping